Про проект

Цифрова колекція присвячена творчості рівненської збирачки та виконавиці народних пісень, фольклористці та етнографині, засновниці та художньому керівнику фольклорного гурту «Джерело», майстрині сучасного декоративно-прикладного мистецтва, доценту кафедри музичного фольклору Рівненського державного гуманітарного університету (РДГУ), заслуженому діячу мистецтв України – Раїсі Цапун.

Електронне зібрання містить п’ять основних розділів: біографія, публікації, вишивка, музичний фольклор, участь у фестивалях. Представлено біографію Раїси Володимирівни, родинну історію та галерею родинних фото з сімейних альбомів. Повнотекстові публікації про неї (100 джерел) з фондів Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки та особистих архівів, шість навчально-методичних видань авторки з традиційного та гуртового співу, створених на основі зібраного етнографічного та народно-пісенного матеріалу. Максимально зібрано пісні, обрядодії, записані та розшифровані Раїсою Цапун у фольклорно-етнографічних експедиціях на території Рівненського та Житомирського Полісся (40 джерел), які друкувалися у періодичних виданнях, наукових збірниках, матеріалах конференцій. Також представлені методичні матеріали навчальних дисциплін кафедри музичного фольклору Інституту мистецтв РДГУ.

Особливе місце у колекції займає розділ «Вишивка», присвячений Раїсі Цапун як майстрині декоративно-ужиткового мистецтва, яка сама вишиває своєрідними давніми і сучасними техніками, а також збирає і зберігає старовинні рушники та народний одягу з рідного села Будичани Чуднівського району Житомирської області. Представлено галерею світлин експонатів персональної виставки майстрині «З любов’ю в серці», орнаменти старовинних рушників кінця ХІХ – середини ХХ століття, виставкова діяльність з художньої вишивки.

«Музичний фольклор» – містить аудіо- та відеоколекцію українських автентичних обрядових та необрядових пісень, записаних у фольклорних експедиціях на Рівненському та Житомирському Поліссі, у виконанні Раїси Цапун і фольклорних гуртів «Джерело», «Жайвір», «Криниченька». Оцифровано 5 дисків (більше 250 треків), три з яких є доповненнями до посібників авторки «Народні обряди з репертуару гурту «Джерело», «Мелодії древнього Нобеля» та «Весілля у Сварицевичах». Також аудіоколекцію доповнюють 45 пісень на ресурсі SoundCloud та записи Раїси Цапун та учасників фольклорного колективу «Джерело» у радіопередачах Рівненських телерадіокомпаній. До відеоколекції увійшли фільми, записані Рівненською державною телерадіокомпанією (1989–2012 рр.), надані авторкою з власних архівів, відеозаписи участі Раїси Цапун та фольклорного колективу «Джерело» у телепередачах Рівненських телекомпаній.

Заключний розділ «Участь у фестивалях» представлений переліком всіх здобутків фестивальної діяльності фольклорного гурту «Джерело», «Ярина», квартетів, дуетів та тріо при колективі «Джерело», а також нагородами, відзнаками та подяками Раїси Цапун.

Над створенням колекції працювали спеціалісти обласної бібліотеки: головний бібліотекар Наталія Оксанич (упорядник), заступник директора з наукової роботи та автоматизації Олександра Промська (загальна редакція, редакція текстів та бібліографічних матеріалів), програміст Павло Шостакевич (комп’ютерна верстка і програмування).