Про життєвий і творчий шлях
Біографія
Віктор В’ячеславович Гвоздинський народився 25 лютого 1951 року в місті Володимир-Волинський Волинської області в сім’ї службовця.
Батько Гвоздинський Вацлав Станіславович – інженер-будівельник, мати Гвоздинська Ніна Олексіївна – робітниця. Коли Віктору було п’ять років, сім’я переїхала до Рівного і оселилась на вул. Червоноармійській (нині вул. С. Петлюри), де й нині мешкає подружжя Гвоздинських. В 1957 році Віктор пішов у школу № 1, навчався також в Рівненській художній школі (викладач з фаху Мартиненко А. І.) Художню освіту здобував у Харківському художньому училищі (викладачі В. В. Богданов та П. А. Шигимага), яке закінчив у 1970 р. та у Харківському художньо-промисловому інституті (1970–1975 рр., викладачі С. Ф. Бесєдін, А. М. Константинопольський, О. В. Мартинець). У Харкові зустрів він і свою майбутню дружину Ларису Троян, з якою разом вчились у виші. В 1973 році народилася дочка Яна. Коли підросла – теж навчалася в середній школі № 1 та в Рівненській художній школі. Продовжила навчання в Харківському художньому училищі. Одружена. Чоловік – Сокол Сергій. Підростає внук Стас. З 1975 року сім’я Гвоздинських працює в Рівненських художньо-виробничих майстернях. В 1980 р. Віктор бере активну участь в реконструкції Рівненського краєзнавчого музею. Разом з дружиною виконує ряд тематичних вітражів для інтер’єрів музею. Художники протягом багатьох наступних років виконують ряд монументальних робіт для Рівного (Рівненський завод тракторних агрегатів, Палац дітей та молоді, палац Урочистих подій, ряд монументальних робіт в установах дошкільного виховання, середніх учбових закладах міста та області) та Міністерства хімічної промисловості в Москві (Росія). У дев’яностих роках ХХ ст. Віктор Гвоздинський виконує ряд монументальних робіт в Чеській республіці та проводить ряд персональних виставок в м. Прага, Шумперк, Єсенік. У 1993 році сім’я засновує власне підприємство по наданню послуг у проектуванні, дизайні, продажу будівельних матеріалів «Вілар-трейд», яке працює і сьогодні.
У 2000-х роках Віктор Гвоздинський є автором проекту реконструкції парку в смт Гоща, що є пам’ятником садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення; в м. Рівне – торгового центру по вул. С. Петлюри, Укрексімбанку, автор реконструкції Держощадбанку, міського Центру зайнятості. Як головний архітектор і дизайнер об’єкту перукарня «Ультра», що по вул. Чорновола в м. Рівне – нагороджений Грамотою Держбуду України за вагомий вклад в спорудження об’єкту-переможця всеукраїнського конкурсу на кращі будинки і комплекси житлово-цивільного призначення, побудовані в 2002 році.
З початку становлення державності брав участь у громадсько-політичному житті, в Помаранчевій революції та Революції Гідності. Активно лобіює створення Художнього музею у Рівному, неодноразово звертався до органів влади з напрацьованими пропозиціями щодо вирішення соціально-економічних питань розвитку області.
Творчі пошуки
У своїй творчості митець віддає перевагу безпосередньому спілкуванню з природою, архітектурною спадщиною, сучасним міським пейзажом. Художник знаходить у звичайному краєвиді власний потаємний світ, чаруючи неповторністю та індивідуалізмом. Його вроджена властивість мислити категоріями пленерності знаходить відповідну фактуру живопису.
Останні роки творчість художника природно і невимушено продовжує кращі мистецькі традиції українського пейзажного живопису, що були закладені П. Левченком, С. Васильківським, М. Бурачеком.
Віктор Гвоздинський є яскравим прикладом тих творчих особистостей, які, сягнувши технічної досконалості й отримавши визнання поціновувачів мистецтва, не зупиняють власного мистецького поступу. І сьогодні вражає захоплення художника різними техніками, жанрами і, навіть, видами мистецтва, приголомшує кількість персональних виставок.
Творчий шлях Віктора Гвоздинського завжди був послідовно-прогресивний та характеризувався невпинними творчими пошуками. Традиції, закладені харківською живописною школою, в повній мірі були розвинені й збагачені в роботах художника вже на ранньому етапі творчості. Мистецька діяльність та перебування в Чехії та Польщі збагатила його авторську манеру європейськими тенденціями, активне засвоєння яких спостерігаємо й сьогодні, адже Віктор Гвоздинський – активний учасник міжнародних малярських пленерів та виставок, жваво цікавиться здобутками інших митців, досягненнями актуального мистецтва. Отже, саме на основі академічної освіти, пленерних етюдів, переосмислення тенденцій сучасного мистецтва складається почерк художника.
Протягом всього творчого шляху митця простежується розвиток двох основних стильових ліній. По перше – це послідовна робота в галузі реалістично-імпресіоністичного пейзажу, де художник має високі досягнення, підтверджені активною участю в понад 30 республіканських, обласних, зональних, всеукраїнських, міжнародних виставках. Другу лінію розвивають пошуки В. Гвоздинського в галузі декоративного мистецтва, витоки яких – в монументальних роботах для ряду будівель м. Рівне та області, Чеської республіки, проектній діяльності та дизайні.
Пейзажний жанр домінує в творчості Віктора Гвоздинського. Неповторність авторського бачення художника полягає у здатності розкривати в повсякденному позачасове, духовний початок. В олійних полотнах та акварелях митця можна виявити притаманний харківським традиціям синтез реалістичних та імпресіоністичних традицій, збагачений та підкріплений національною тематикою й тонким відчуттям краси природи. Пейзажі Віктора Гвоздинського часто захоплюють лірико-епічним трактуванням образу природи, прагненням до насиченості композиції, колористичною та технічною досконалістю. Тонке, поетичне світосприймання в них часто поєднано з ретельною увагою до зображуваних мотивів, деталізацією, іноді більшою, ніж у інших пейзажистів, увагою до архітектурних об’єктів, їх елементів, що, можливо, зумовлено періодом діяльності художника в галузі проектування архітектури та дизайну. Разом із тим, основною метою художника є не точна фіксація суто зовнішнього, а відтворення глибини, емоційності та настроєвості пейзажу. З майстерністю передає він перехідні стани природи, насиченість світлоповітряної атмосфери, створюючи картини, в яких успішно синтезує простоту і силу емоційно-естетичного впливу. Вдалий композиційний розрахунок в них поєднано з відчуттям «природності мотиву», об’єктивний опис – з глибоким емоційним переживанням.
Продовжуючи кращі традиції українського пейзажного живопису, на сьогоднішньому етапі художник збагачує їх новими рисами. Тісні творчі контакти з колегами, участь у спільних виставках з художниками Західної України та Польщі, пленерах в Немирові, Коломиї, Івано-Франківську, творчі подорожі на Буковину та Івано-Франківщину виявились для художника надзвичайно плідними. Він наполегливо працює над проблемами живописного середовища. В результаті цієї цілеспрямованої роботи в творчості Віктора Гвоздинського простежується частковий відхід від масштабно-панорамного сприйняття та відтворення краєвиду. Сьогодні він часто звертається до камерних мотивів, намагаючись відволіктись від конкретності та передати узагальнений, філософський зміст явища, головне та суттєве, власні роздуми про сенс життя. В технічному аспекті роботи Віктора Гвоздинського позначені більшою живописною свободою, посиленням рельєфності фактури, появою певної внутрішньої експресії, відмовою від деталізації. Живий мазок, покладений на полотно, відповідає меті та духу творів, де в самій манері письма відчутно втілена життєва сила природи. Поряд з олією, улюбленою технікою художника залишається акварель, що, за висловом Віктора Гвоздинського, не припускає помилок, потребує дисципліни, самовідданості та швидкої роботи.
Колористичне рішення творів митця заслуговує на окрему увагу. Ідилічну атмосферу більшості його робіт часто визначає сріблястий, надзвичайно вишуканий, прозорий колорит. Можливо завдяки й такому колірному рішенню, окремі пейзажі В. Гвоздинського набувають епічного та позачасового звучання. Активні пошуки на сучасному етапі зумовили збагачення колориту, посилення звучності та насиченості кольорів.
Свіжість кольору і чистота світлоповітряного середовища, тонке відчуття простору і поетичної атмосфери краєвидів – визначальні риси пейзажів Віктора Гвоздинського, в яких спостерігається вихід за чітко окреслені традиції, прагнення експерименту і пошуку, що завжди притаманні творчій діяльності. На кожному етапі творчості художник звертається й до жанру натюрморту. Натюрморти Віктора Гвоздинського – монументальні і за форматом, і за образним вирішенням. В останніх натюрмортах помітні ті ж тенденції, що характерні і для пейзажного жанру. Це відхід від статичності, посилення звучності та мажорності кольору, експресивність мазку, гнучкість та пластичність живопису. Образне вирішення натюрмортів митця сьогодні примушує згадати традиції західноукраїнського та польського модерну.
Результатом постійних пошуків Віктора Гвоздинського в галузі декоративного напряму на сучасному етапі стала поява циклу творів, в яких своєрідно переосмислені та поєднані абстрактний, кубістичний, символічний живопис, відлуння традицій школи бойчукістів. Серед робіт такого спрямування – тематичний проект за карпатськими мотивами, а також безліч ескізів, що згодом стануть самостійними творами. Ці роботи являють собою оригінальний стильовий синтез, притаманний сучасним тенденціям розвитку постмодерністського живопису, і разом із тим наповнені яскравими мотивами, неповторним колоритом західноукраїнського регіону, переосмисленням автентичних традицій, загостреним чуттям національно-характерного та самобутнього.
Роками та десятиліттями у своєму розвитку мистецтво Віктора Гвоздинського завжди залишається відвертим, відкритим світу, втілюючи нерозривний зв'язок ідеалів краси, етичної проблематики та вирішення пластичних професійних проблем живопису.
Ніжність акварелі
Природа в творчості художника з’являється в неочікуваному ракурсі. В кожному краєвиді В. Гвоздинський знаходить своє бачення, малюючи міський пейзаж чи архітектурний мотив, чарує неповторністю та досконалістю.
Пейзажі митця – не просто зображення, а портретне втілення мотиву. Кожне полотно вабить легкістю, прозорістю, ліричністю, має своє неповторне колоритне рішення, відповідно до пори року, стану природи. Натюрморт в творчості художника – це світле сприйняття світу, що відображається в легкому сріблястому колориті, цікавій композиційній побудові.
В. Гвоздинський досконало володіє технікою акварелі, що надає його творам відчуття прозорості, поетичної емоційності, мерехтливої чуттєвості.
Пейзажі рідного краю відрізняються гармонійним поєднанням архітектури та краєвидів полісся. Їх урочистість, стримана кольорова гама підкреслює неспішний плин часу, високу духовність, що наповнює художника під час написання монастирів та церков Рівненщини та Волині.
Природа для нього одухотворена, жива, мінлива. Побачені пейзажні мотиви В. Гвоздинський інтерпретує, вдихаючи в них своє бачення, яке ґрунтується на славних традиціях українського живопису, що викликає у глядача відчуття світла, миру і любові до рідної землі.
Гість у студії
Віктор Гвоздинський в гостях у «Грані мистецтва з Сергієм Виткаловим» (ТРК Ритм, 2016 р.)
За матеріалами О. Промської, М. Карєва, С. Виткалова, В. Гвоздинського