Участь у пленерах
Віктор Гвоздинський про живописні пленери
Сучасні живописні пленери, які проводяться в Україні виявили себе як цікаве явище в мистецькому середовищі. Живе спілкування з художниками, робота безпосередньо в природному середовищі – все це спонукає художника до збагачення палітри, вдосконалення майстерності.
Організаторами пленерів виступають переважно художники, бізнесмени та органи місцевої влади. Серед багатьох пленерів, які сьогодні проводяться, варто відзначити немирівський пленер який щорічно на протязі багатьох років збирає відомих заслужених, народних художників та долучає талановиту молодь. Незмінний організатор пленерів заслужений художник України Микола Чулко. Проводить їх на базі санаторію «Авангард» в Немирові, в минулому палац графині Щербатової. Тут створена художня галерея, що налічує близько 700 творів живопису. Варто відзначити, що культурні традиції, закладені графинею Щербатовою-Строгановою – продовжуються і в наш час. Саме родина Строганових започаткувала художню освіту в Петербурзькій академії мистецтв та в Москві Строгановське училище.
Твори багатьох художників, що брали участь у пленерах – прикрашають корпуси санаторію в Немирові. Ці пленери проводяться переважно взимку і збирають 25-30 художників з різних міст України. Постійними учасниками пленерів в Немирові є київські художники О. Ольхов, Т. Красна, А. Чебикін, О. Лоза з Одеси, М. Чулко, О. Назаренко, К. Жилінскайте, Л. Гринюк, М. Довгань та інші. Мені довелося побувати на двох пленерах в Немирові. Гостинно нас приймали в санаторії «Авангард», організовували творчі поїздки на Південний Буг, історичні місця, знайомили з історією подільського краю. По завершенню пленеру влаштовувалась підсумкова виставка, яку відвідала чисельна місцева громада міста Немирів. Кращі твори митців поповнили картинну галерею санаторію «Авангард».
Своєрідним культурно-мистецьким заходом став пленер в Коломиї, присвячений 770-річчю м. Коломия. Урочистий настрій надихав художників, що приїхали з різних областей України, на творчу працю. Колоритне, європейське місто вразило своєю архітектурою, самобутністю. Митців надихали старовинні храми, затишні вулички міста. З великою зацікавленістю сприйняли екскурсійні поїздки в Карпати. Організатором цього заходу був Йосип Блецка – директор галереї «Обрій», що в місті Хуст. Йосип Блецка – засновник та співорганізатор мистецької програми «Карпатський хребет» та багатьох інших культурно-мистецьких проектів, щорічно проводить п’ять-вісім пленерів, організовує мистецькі семінари, залучає до співпраці бізнесменів.
Результатом його багаторічної праці стало те, що містяни цікавляться художньою творчістю, колекціонують твори образотворчого мистецтва.
Заключним акордом пленеру в м. Коломия стала спільна виставка учасників пленеру в музеї Й. Кобринського. Надзвичайно теплим було відкриття виставки за участю творчої інтелігенції та громади міста.
В цьому ж 2011 році мене разом з художником Миколою Сіваком запросили на пленер в м. Хотин та Кам’янець-Подільський, який був організований напрочуд цікаво. Учасники пленеру досить активно попрацювали, створили чимало цікавих творів, пов’язаних безпосередньо з історичними краєвидами міста. Це і Хотинська фортеця та історичний комплекс в Кам’янці-Подільському. Пленер був організований за участю хмельницького художника Олександра Куркчі.
По закінченню пленеру учасники виставили понад сто робіт.
В 2012 році в травні був проведений Всеукраїнський пленер «Весна в Буковелі».
Творча група художників, які приїхали з різних міст України налічувала більше тридцяти чоловік. Організатори пленеру створили дуже комфортні умови для творчої праці. Були організовані цікаві екскурсії в Ворохту та інші цікаві містечка та села в горах. Проводились мистецькі семінари, різні культурні програми. Заключна виставка відбулася в м. Івано-Франківськ в картинній галереї.
Цікавим виявився міжнародний пленер в Хелмі (Польща). Від України було запрошено п’ять художників, в тому числі від м. Рівне було запрошено мене та І. Ткачук.
Гостинно приймала нас сім’я художника О. Казаряна. О. Казарян разом зі своєю дружиною Терезою живуть і працюють в Польщі. Вже на протязі двадцяти років організовують пленери в Польщі. О. Казарян має картинну галерею в селі Угр, що біля Хелму. Художник запросив нас відвідати свою дивовижну галерею. Вона нас вразила своєю площею – понад 500 м2. Не менш вразила і творчість самого художника.
Творчому натхненню сприяли цікаві зустрічі, відвідання галерей, виїзди на натуру, екскурсії в м. Хелм, Замосць, Пеньков, Жмудь. Щорічно в Пенькові проводяться творчі семінари, пленери молодих художників з усієї Європи. Кращі художники отримують гранти від доктора Пеньковського та грошові винагороди. Серед відзначених є і молоді українські художники. Органи самоврядування фінансують не тільки соціально-економічні програми, а й дбають про культуру, будують виставкові зали та галереї.
Незабутнє враження справив на мене Всеукраїнський пленер «Божа стопа» в Почаєві. Організатор пленеру художник М. Шевчук за сприяння благодійного фонду «Галичина-Волинь» та благословення намісника Свято-Успенської Почаївської Лаври митрополита Володимира, залучили художників до культурно-мистецької акції.
Також за підтримки митрополита Володимира була започаткована збірка творів художників, яка з часом стане основою Лаврської художньої галереї.
Пленери та творчі поїздки з колегами сприяють вдосконаленню майстерності, тримають в «формі» художника, а враження від побаченого з часом відтворюється в композиціях та нових творах.
Участь у пленерах (2003–2017)
- 2003 р. – Міжнародний живописний пленер, м. Пйотркув-Трибунальський, Польща.
- 2006 р. – Міжнародний пленер «Історичні та природні перлини Рівненщини», м. Острог.
- 2007 р. – ІІ міжнародний пленер, м. Рівне, м. Острог.
- 2008 р. – ІІІ міжнародний пленер, м. Острог.
- 2010 р. – IV міжнародний пленер, м. Острог, м. Дубно, м. Корець.
- 2011 р. – V міжнародний пленер, Острог-Пересопниця.
- 2011 р. – Немирівський пленер, м. Немирів.
- 2011 р. – Пленер в Коломиї.
- 2011 р. – Малярський пленер в Хотині та Кам’янці-Подільському.
- 2011 р. – Творчі поїздки на Буковину та Івано-Франківщину.
- 2012 р. – Всеукраїнський пленер «Весна в Буковелі».
- 2012 р. – Міжнародний пленер, м. Хелм, Польща.
- 2012 р. – Творча поїздка в м. Кременець та на Буковину в с. Тюдів.
- 2012 р. – І Всеукраїнський живописний пленер «Божа Стопа», м. Почаїв.
- 2013 р. – Пленер в м. Яремче.
- 2014 р. – Пленер на Івано-Франківщині в с. Вишків.
- 2014 р. – IX Всеукраїнський живописний пленер «Дубенський замок».
- 2015 р. – Перший живописний пленер на підтримку захисників Вітчизни «Тобі, Богородице», с. Зарваниця на Тернопільщині.
- 2015 р. – Х Міжнародний пленер «Дубенський замок», м. Дубно.
- 2015 р. – Перший Всеукраїнський живописний пленер на підтримку захисників Вітчизни «Байда-SICH», м. Збараж, м. Вишневець.
- 2015 р. – Творча поїздка на Івано-Франківщину.
- 2015 р. – Міжнародний живописний пленер «Верховина – 2015».
- 2016 р. Пленер у м. Остріг «Історичні та природні перлини Рівненщини»
- 2016 р. Немирівський пленер ім. М. Чулка.
- 2017 р. Четвертий міжнародний мистецький пленер "Подільська вольниця».
Немирівський пленер
Віктор Гвоздинський у передачі «Дивосвіт» від 05.11.2016 – «Немирівському Всеукраїнському живописно – графічному пленеру – 20 років» (ТРК «Вінтера», автор проекту Г. Секрет, журналіст Н. Шевчук, камера та монтаж Ю. Добровольський, А. Потапенко).