Семенович О. «Іконописні традиції Волині в творчості О. Лаворика»

Лаворик Олександр Ростиславович — художник-графік, іконописець. Народився 13 жовтня 1955 р. в с. Рясники Гощанського району Рівненської області в сім'ї вчителів. Перші уроки малювання отримав від батьків. Мати художника — Лаворик Наталія Филимонівна (1927-1994) — вишивальниця, живописець. У 1949 р. закінчила Рівненський вчительський інститут, з того ж року — викладач малювання Рясниківської школи, де вела гурток художньої вишивки. Малюнки та вишивки експонувалися на сільських та районних виставках майстрів народної творчості. Згодом захопилася іконописом та малюванням на еліпсних березових дощечках («Зимовий ліс», «Хата лісника», «Тече річка невеличка»). У 1977 р. відбулась персональна виставка Наталії Филимонівни у смт Гоща Рівненської області.

У 1970 р. Олександр Ростиславович закінчив Рясниківську восьмирічну школу, в 1972 р. — Рівненське міське професійно-технічне училище №38, у 1973 р. — Гощанську середню заочну школу. Протягом 1971-1973 рр. навчався на факультеті графіки Московського заочного університету мистецтв.

В період 1973-1975 рр. проходив службу в лавах радянської армії. Впродовж 1977-1979 рр. працював в Одесі по охороні музеїв західного і східного мистецтва та археології. У 1979 р. художник повертається на Рівненщину, де до 1990 р. працює співробітником Гощанського РВВС. Любов до малювання супроводжувала його увесь час. І, мабуть, тому в цей же період одночасно був викладачем художнього відділу в Гощанській державній школі мистецтв, завідуючим відділом образотворчого мистецтва.

Працюючи у міліції сержантом позавідомчої охорони райцентру Гоща, п. Олександр двічі у 1986 р. був у Чорнобилі як ліквідатор наслідків аварії. Перший раз — у травні 24 дні, вдруге поїхав у листопаді — на 13 днів. Здійснював відселення населення, охорону 30-кілометрової зони, дезактивацію будівель, чергування тощо.

Під впливом побаченого, пережитого художником була створена ціла серія робіт, присвячена цій страшній трагедії. Саме у цих поїздках він змальовував портрети ліквідаторів-львів'ян, рівнян, звертався до жанрових сюжетів («Покинуте гніздо», «Крик», «Мертвий цвіт яблуні»…). У фондах Рівненського обласного краєзнавчого музею (далі РОКМ) зберігається близько 50 робіт на дану тематику.

На період з 1980 по 2007 р. припадає розквіт його творчої діяльності, оскільки саме в цей час відбулося близько 45 виставок, в яких брав участь Олександр Лаворик, з них 25 — персональні. Він є учасником обласних, республіканських, всесоюзних, міжнародних виставок. Зокрема Всесоюзної виставки самодіяльного образотворчого мистецтва (1981 р., м. Москва), І республіканської виставки самодіяльної творчості працівників органів внутрішніх справ (1984 р., м. Київ), всесоюзних виставок самодіяльної творчості працівників органів внутрішніх справ (1985, 1989 рр., м. Москва), звітної виставки творів самодіяльного образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва і фотографії Рівненщини «Мій край — моя Вітчизна» (1988 р., м. Київ), І Міжнародної виставки Всесоюзного об'єднання художників і майстрів декоративно-прикладного мистецтва МВС СРСР (1989 р., м. Прага), виставки з фондів РОКМ «Прийдімо поклонімося» (2000 р., м. Рівне), виставок «Золоте сузір'я» (2005 р., м. Рівне), «Подаруй музею картину» (2007 р., м. Сарни), «Де козак, там і слава, і воля» (2008 р., м. Луцьк).

Створив серії-цикли графічних робіт «Гощанські будні» (1980-1990 рр.), «Будні Гощанського РВВС» (1980-1990 рр.), «Село Нобель» (1984 р.), «Воїни-інтернаціоналісти Рівненщини» (1986 р.), «Портрети учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1986 р.» (1986 р.), «Вілійські роздуми» (1988 р.), «Тур'янська сторона» (1988 р.), «Відгомін козацької слави» (1989 р.), «Експонати хати-музею І. М. Гончара в малюнках» (1990 р.).

Понад 2000 творів О. Р. Лаворика зберігаються в Рівненському обласному краєзнавчому музеї (РОКМ), Музеї волинської ікони м. Луцьк, Національному музеї-заповіднику українського гончарства смт Опішні (Полтавська область), Обласному молодіжному культурно-просвітницькому центрі зі статусом музею М. Островського м. Шепетівка, приватних колекціях жителів Києва, громадян США, Чехії, ФРН, у зв'язку з чим він має (від 2006 р.) офіційний статус мецената. У співавторстві з А. М. Українець видав оригінальні методичні матеріали «Волинська писанка» (1992 р.).

Керівник творчої майстерні «Ікони Волині» (1997 р.). У 1999 р. здійснив наукову реконструкцію ікони «Богородиця Одигітрія» ХІІІ ст. з Успенської церкви с. Дорогобуж (зберігається у фондах РОКМ). Точна копія ікони була виконана на замовлення для Свято-Покровського кафедрального собору м. Рівне. 2 липня 2013 р. засвідчено факт мироточіння образу Пресвятої Богородиці Одигітрії, написаної О. Лавориком. Виконав список з ікони «Христос Пантократор з апостолами» XV ст. з церкви Пресвятої Трійці с. Річиця Зарічненського району Рівненської області (2000-2002 рр.). З благословення Архієпископа Рівненського і Острозького Варфоломія ікона хресним ходом була внесена у Свято-Покровський жіночий монастир смт Гоща Рівненської області. Виконав список з ікони «Пророк Ілля з житієм» (зберігається у музеї особистих колекцій М. Чуванова, м. Москва). Список подарований Рівненсько-Острозькою єпархією УПЦ для Свято-Іллінського чоловічого монастиря м. Одеса. Виконав список з ікони «Покрова Пресвятої Богородиці» XVст. з церкви Пресвятої Трійці с. Річиця Рівненської області (зберігається в РОКМ) для Свято-Покровського жіночого монастиря смт Гоща Рівненської області (2003-2009 рр.). Виконав список з чудотворної ікони «Пресвята Богородиця Одигітрія Заставницька» XVII ст. для Свято-Михайлівського храму смт Гоща Рівненської області (2009-2010 рр.). Написав ікону «Чорнобильський Спас» для церкви великомученика і цілителя Пантелеймона м. Рівне (2010-2012 рр.).

Лауреат ІІ Всесоюзного фестивалю народної творчості (м. Москва, 1987 р.), Премії ім. Г. Чубая Рівненського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка (1992 р.). Почесний музейник Рівненського обласного краєзнавчого музею (2006 р.). Нагороджений знаком ВЦРПС «За досягнення у самодіяльному мистецтві» (1981 р.). Має почесні грамоти Рівненського обласного міжсоюзного будинку самодіяльної творчості (1985 р.), МВС СРСР (1989 р.), інші відзнаки.

Участь художника Олександра Лаворика у виставках:

1980

1. Обласна виставка самодіяльної художньої творчості (м. Рівне).

2. Персональна виставка в кінотеатрі «Дружба» (смт Гоща, Рівненська обл.).

3. Персональна виставка в обласному управлінні внутрішніх справ (м. Рівне).

1981

1. Персональна виставка в кінотеатрі «Дружба» (смт Гоща, Рівненська обл.).

2. Персональна виставка в обласному управлінні внутрішніх справ (м. Рівне).

3. Всесоюзна виставка самодіяльного образотворчого мистецтва (м. Москва).

1983

1. Персональна виставка в радгоспі технікуму (смт Мирогоща, Дубенський район, Рівненська обл.).

2. Персональна виставка в обласному міжсоюзному будинку самодіяльної творчості (м. Рівне).

3. Обласна виставка самодіяльної творчості (м. Рівне).

1984

1. Участь у першій республіканській виставці самодіяльної творчості працівників внутрішніх справ (м. Київ).

2. Персональна виставка в обласній бібліотеці (м. Рівне).

3. Персональна виставка в клубі філіалу інституту «Укрколгоспроект» (м. Рівне).

4. Персональна виставка в будинку культури радгоспу ім. ХХV з'їзду КПРС (с. Тучин, Гощанський район, Рівненська обл.).

5. Персональна виставка в клубі швейної фабрики (м. Рівне).

1985

1. Участь у Всесоюзній виставці самодіяльної творчості працівників органів внутрішніх справ (м. Москва).

2. Обласна виставка самодіяльної художньої творчості (м. Рівне).

3. Персональна виставка в кінотеатрі «Дружба» (смт Гоща, Рівненської обл.).

1987

1. Персональна виставка в Міністерстві внутрішніх справ УРСР (м. Київ).

2. Персональна виставка в Рівненському обласному краєзнавчому музеї (м. Рівне).

3. Персональна виставка в районному будинку культури (смт Гоща, Рівненська обл.).

4. Персональна виставка в обласному управлінні внутрішніх справ (м. Рівне).

1989

1. Персональна виставка в музеї комсомольської слави (м. Рівне).

2. Персональна виставка-звіт в залі відділу мистецтв обласної наукової бібліотеки (м. Рівне).

3. Виставка Всесоюзної самодіяльної творчості працівників органів внутрішніх справ (м. Москва).

4. Перша міжнародна виставка Всесоюзного об'єднання художників і майстрів декоративно-прикладного мистецтва МВС СРСР (м. Прага, Чехія).

5. Виставка у Фонді потерпілих від землетрусів у Вірменії (м. Рівне).

1990

1. Персональна виставка в музеї Миколи Островського (м. Шепетівка).

2. Персональна виставка в музеї-заповіднику «Козацькі Могили» (с. Пляшева, Радивилівський район, Рівненська обл.).

3. Персональна виставка « Відгомін козацької слави » (м. Луцьк).

4. Персональна виставка в центральному музеї МВД СРСР (м. Москва ).

5. Персональна виставка-звіт у виставковому залі Укрпрофради (м. Київ).

1993

1. Персональна виставка в залі відділу мистецтв обласної наукової бібліотеки (м. Рівне).

1997

1. Виставка творчої майстерні «Ікони Волині» в приміщенні Рівненського центру українського кіно (м. Рівне).

2000

1. Виставка з фондів Рівненського обласного краєзнавчого музею «Прийдімо поклонімося…» (до 2000-ліття Різдва Христового) (м. Рівне).

2001

1. Виставка «Відлуння Чорнобиля» до 15-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС у Рівненському обласному краєзнавчому музеї) (м. Рівне).

2005

1. Виставка «Золоте сузір`я — 2005» у Рівненському обласному краєзнавчому музеї (м. Рівне).

2006

1. Виставка «Рівненське Полісся, 20 років після Чорнобиля» у Рівненському обласному краєзнавчому музеї (м. Рівне).

2. Виставка «Музейний арсенал» у Рівненському обласному краєзнавчому музеї (м. Рівне).

3. Виставка «Меценатство — потреба духовна» у Рівненському обласному краєзнавчому музеї до 100-річчя з часу його заснування музею (м. Рівне).

2007

1. Виставка «Подаруй музею картину» у Сарненському історико-етнографічному музеї (м. Сарни, Рівненська обл.).

2008

1. Виставка «Де козак, там і слава, і воля» до 360-річчя від початку визвольної війни українського народу під проводом гетьмана Богдана Хмельницького у Волинському обласному краєзнавчому музеї (м. Луцьк).

2. Виставка «Де козак, там і слава, і воля» до 360-річчя від початку визвольної війни українського народу під проводом гетьмана Богдана Хмельницького у Музеї книги і друкарства (м. Острог, Рівненська обл.).

2009

1. Виставка «Де козак, там і слава, і воля» до 360-річчя від початку визвольної війни українського народу під проводом гетьмана Богдана Хмельницького у Костопільському краєзнавчому музеї (смт Костопіль, Рівненська обл.).

2. Персональна виставка в Синівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів (с. Синів, Гощанський район, Рівненська обл.).

2010

1. Виставка «Великодня веселка» у Рівненському обласному краєзнавчому музеї (м. Рівне).

2. Персональна виставка «Чорнобильська трагедія у творчості художника Олександра Лаворика» (графічні твори із циклу «Несу свій хрест через віки») на Міжнародному фестивалі пісні «Чорнобильські мотиви» (м. Дніпропетровськ).

2011

1. Персональні виставки «Чорнобильська трагедія у творчості художника Олександра Лаворика», «Мій біль — Чорнобиль» у Рівненському обласному краєзнавчому музеї (м. Рівне).

2. Виставки «Під полиновою зорею», «Мій біль — Чорнобиль» у Сарненському історико-етнографічному музеї (м. Сарни, Рівненська обл.).

3. Учасник І-го міжнародного пленеру іконопису на Волині «Покровителі Польщі і України. Ікона як джерело та натхнення», 20-31 липня 2011 року, Центр інтеграції у Замлинні. Організатори: Генеральне консульство Республіки Польща в Луцьку, Волинська організація Національної спілки художників України, Львівська академія мистецтв (Україна). У рамках пленеру була організована виставка «Покровителі Польщі і України. Ікона як джерело та натхнення» у:

a) Центр інтеграції в Замлинні (Карітас Луцької дієцезії Римо-католицької церкви. 30 липня по 30 серпня с. Замлиння, Волинської обл.).

b) Любомльський краєзнавчий музей (3 вересня — 30 жовтня, м. Любомль, Волинська обл.).

c) Національний університет «Острозька академія» (3 листопада — 23 листопада, м. Острог, Рівненська обл.).

d) Виставковий зал Волинської організації національної спілки художників України (25 листопада — 18 грудня, м. Луцьк).

2012

1. Виставка «Покровителі Польщі і України. Ікона як джерело та натхнення» (див. 2011 р.) у:

a) Державний історико-культурний заповідник (21 грудня 2011 р. — 11 січня 2012 р., м. Дубно, Рівненська обл.).

b) Сарненський історико-етнографічний музей (12 січня — 14 лютого, м. Сарни, Рівненська обл.).

c) Арт-ательє галерея (15 лютого — 22 квітня, м. Холм, Польща).

d) Виставковий зал Варшавської організації Польської спілки художників (26 квітня — 28 травня, м. Варшава, Польща).

e) Виставкова галерея (1 квітня — 30 вересня, м. Люблін, Польща).

2. Персональна виставка «Дзвони Чорнобиля» в Обласному літературно-меморіальному музеї ім. Острозького (6 червня — 20 липня, м. Шепетівка, Хмельницької обл.).

3. Персональна виставка «Дзвони Чорнобиля» у Корецькому районному історичному музеї (10 вересня — 10 жовтня, м. Корець, Рівненська обл.).

4. Персональна виставка «Відгомін козацької слави» у Національному історико-меморіальному заповіднику «Поле Берестецької битви» (1 жовтня — 30 листопада, с. Пляшева, Радивилівський район, Рівненська обл.).

5. Персональна виставка «Дзвони Чорнобиля» у Млинівському районному краєзнавчому музеї (11 грудня 2012 р. — 11 лютого 2013 р, смт Млинів, Рівненська обл.).

2013

1. Персональна виставка «Відгомін козацької слави» у Культурно-археологічному центрі «Пересопниця», 20 лютого — 20 квітня (с. Пересопниця, Рівненський район, Рівненська обл.).

2. Персональна виставка «Дзвони Чорнобиля» у Національному історико-меморіальному заповіднику «Поле Берестецької битви», 12 квітня — 28 червня (с. Пляшева, Радивилівський район, Рівненська обл.).

3. Зустріч з учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 р., художником, іконописцем Олександром Лавориком у Рівненському обласному краєзнавчому музеї, 25 квітня (м. Рівне).

4. Виставка «Дорога до храму» до 1025-річчя Хрещення Київської Русі у Рівненському обласному краєзнавчому музеї, 25 липня — 7 жовтня (м. Рівне).

2015

1. Персональна виставка до 35-річчя творчої діяльності в Обласній науковій універсальній бібліотеці (м. Рівне).


За період 1980-2015 рр. відбулось: 71 виставка, з них — 35 персональних.