Орися Іванівна Рябунець є заслуженим майстром народної творчості України, працює у напрямках художня вишивка та бісероплетіння.
Народилася в с. Стримба Івано-Франківської області у 1952 році. З 1966 по 1970 рік навчається в Луцькому культурно-освітньому училищі на факультеті народного відділу. У 70-х роках, закінчивши училище, працює інструктором районного будинку культури в м. Камінь-Каширський Волинської області. У цей час збирає на виставки вишиті роботи в мешканців навколишніх сіл, відмічаючи для себе їхню надзвичайну різноманітність. Орися Іванівна починає вишивати, а за взірець бере роботи, які вона досліджує. Через деякий час обсяг її вишивок зростає і вона починає брати їх з собою на виставки в Луцьк, Київ.
Пізніше, переїхавши у Рівне, працює у Рівненській державній дитячій художній школі. У Рівному вона не полишає улюблене заняття. З 1974 року Орися Іванівна бере участь у республіканських виставках, де представляє свої роботи на суд столичного глядача.
Вишивки майстрині дістають визнання далеко за межами нашої області. Головне у її творчості – вміле поєднання традицій і сучасних нововведень, якість, притаманна справжнім високохудожнім зразкам декоративно-прикладного мистецтва. Вишивальниця вносить у загальну скарбницю своє, особисте. Багато часу присвячує вивченню особливостей вишивки Поліського регіону. Із поліських орнаментів створює свої неповторні композиції, тонко продумані, наповнені душею та любов'ю до народного мистецтва. Роботи відзначаються надзвичайною оригінальністю, своєрідністю творчого стилю.
Найважливішим у виражальних засобах її вишивок є висока культура технічного виконання. Працюючи над виготовленням як предметів побутового призначення (скатертин, серветок, рушників), так і одягу (сорочок, суконь, блуз), вона вміло використовує старовинні геометричні та рослинні орнаменти, які базуються на поєднанні багатьох старовинних технік. Всього майстриня опанувала близько 90 видів технік та мережок: «лічильну гладь», «ретязь», «ризь», «заволікання», «курячий брід» , «хрестик» та інші.
Улюблена вишивка – «білим по білому» або «білим по сірому».
З 1979 року Орися Іванівна стає членом художньо-виробничих майстерень, де представляє свої роботи. З 80-их років вишивки майстрині користуються популярністю не лише на Рівненщині, вона демонструє свої вироби в Києві, Львові, Каневі тощо.
Свою любов до творчості майстриня передає молодим вишивальницям Рівненщини. Її учениці – вишивальниці Гончарова Юлія Валеріївна, Вархола Юлія Олегівна – неодноразово ставали стипендіатками Президента України як молоді майстри народної творчості.
З 1991 по 2012 роки п. Орися вела курс «Спецтехнологія ручної вишивки» для професії «Вишивальник» у Рівненському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості. Також співпрацювала з Рівненським центром підвищення кваліфікації та перепідготовки працівників культури Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, де читала лекції по методиці навчання художньої вишивки з врахуванням місцевих вишивальних традицій, а також залучення творчої молоді до збереження нематеріальної культурної спадщини. У 2021 році долучилася до програми «Етноосвіта», ініційованої Рівненським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти у співпраці з спеціалістами обласного центру народної творчості. У межах освітнього проєкту поділилася секретами поліської вишивки з вчителями позашкільної освіти Рівненщини.
Творче натхнення пані Орисі підтримує родина майстрині. Чоловік Василь – відомий фотохудожник і режисер аматорського кіно. Донька Іванна теж увібрала в душу мамине захоплення. Її серветки, вишивані рушники, силянки, гердани, жіночі прикраси з бісеру – справжні мистецькі витвори, які привертають увагу фахівців, зачаровують багатьох шанувальників народної творчості. У 1995 р. про життя та творчість Орисі Рябунець було створено документальний фільм «Відродження забутих ремесел» (Київська студія документальних фільмів).
Орися Рябунець неодноразово нагороджувалась грамотами, дипломами, призами управління культури Рівненської обласної держадміністрації, голови Рівненської обласної ради та Міністерства культури та інформаційної політики України.
У 1983 році їй присвоюють звання «Народний майстер декоративно-ужиткового мистецтва», у 2007 році – «Заслужений майстер народної творчості України» (за значний особистий внесок у розвиток національної культури, вагомі творчі здобутки і високий професіоналізм та з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури і аматорів народного мистецтва).
Стипендіатка голови Рівненської обласної державної адміністрації 2006 року, у 2018 році – стипендіатка міського голови, у 2021 р. отримала дворічну державну стипендію для видатних діячів культури і мистецтва. Лауреатка обласної премії імені Ганни Леончук (2007) та міської премії імені Василя Павлюка (2021). У 2022 році Орися Рябунець отримала грант голови Рівненської обласної ради та облдержадміністрації для створення і реалізації творчого проєкту «Видання артбуку «Майстри Рівненщини».
За матеріалами:
Столярчук Б. Рябунець Орися Іванівна // Митці Рівненщини: енциклопедичний довідник / Б. Столярчук. – Вид. 2-ге, доповн. і переробл. – Рівне : О. Зень, 2011. – С. 285–286;
Виткалов С. В. Народні мистецькі традиції в естетичному синтезі сучасності: художня ойкумена наснаги Орисі Рябунець // Культурно-мистецька Україна в регіональних вимірах: митці, художні колективи та організатори культурно-мистецького життя краю : монографія / С. В. Виткалов. – Рівне : Дятлик М. С., 2014. – С. 121–128;
Міська премія імені Василя Павлюка в галузі народного мистецтва [О. І. Рябунець] : інформ. дайджест. Вип. 10 / Центр. міська б-ка ім. В. Г. Короленка ; уклад.: Н. Гайдук, Т. Сяська. – Рівне : [б. в.], 2021. – 13 с. – (Серія «Лауреати найвищих відзнак Рівного»). – Також в мережі Інтернет: https://rivnecbs.com.ua/publications/127-miska-premija-imeni-vasilja-pavljuka-v-galuzi-narodnogo-mistectva-informacijnij-dajdzhest-vipusk-10 (дата звернення: 27.12.2022); Завершилися курси підвищення кваліфікації вчителів «керівників гуртків» за новою інноваційною програмою «Етноосвіта» // ЧаРівне : [сайт]. – Режим доступу: https://charivne.info/news/zavershilisyakursipidvishchennyakvalifikatsiivchitelivkerivnikivhurtkivzanovoyuinnovatsiynoyuprohramoyuetnoosvita. (дата звернення: 27.12.2022). – Назва з екрана.